CESTOVÁNÍ
Jak je to s vízy – musím si je zařizovat předem?
V aktuální chvíli je nutné do Indonésie mít víza, rádi vám s nimi pomůžeme. Existují dva typy víz, a sice krátkodobé vízum na 30-60 dní (které je možné získat po příjezdu do země, je možno jej vyřídit před odjezdem on-line) a dlouhodobé na 60-180 dní. Více se o nich dočtete níže, neváhejte se však domluvit s námi, rádi vám pomůžeme vše vyřídit.
Visa on Arrival (max. 60 dní)
Před odletem do Indonésie (on-line) nebo po příletu do Indonésie je možné získat vízum po vstupu na území (Visa on Arrival), které platí 30 dní, je nepřenosné a je možné ho 1x prodloužit o dalších 30 dní on-line nebo na imigračním úřadě (v Mataramu). Cena víza je 500.000 IDR (tedy cca 35 USD). Pro fyzické prodloužení je nutné schovat si účtenku, nicméně je možné vše již udělat on-line, a sice na https://molina.imigrasi.go.id.
Ke získání krátkodobého víza je nutné mít cestovní pas s platností min. 6 měsíců od data vstupu do země a zpáteční letenku (či navazující let do jiné země).
Pokud se chcete vyhnout indonéským úřadům při prodlužování víz, doporučujeme vše zařídit on-line. Pokud se rozhodnete vše zařídit na místě, počítejte s cca 3 návštěvami úřadu (fotka, otisky, vystavení pasu).
Vízum B211 (max. 180 dní)
Co se týče delších víz, pobyt na dobu delší než 60 dnů je nutné řešit pomocí víza B211, které je třeba řešit prostředním Velvyslanectví Indonéské republiky v Praze. Žádost se podává minimálně 3 týdny až 2 měsíce před odletem, je nutné ji donést osobně na velvyslanectví, zpracování může trvat 10 pracovních dní.
K tomuto vízu je opět nutné mít cestovní pas s platností min. 6 měsíců od data vstupu do země, zpáteční letenku, vyplněný vízový formulář, bankovní výpis žadatele za poslední 3 měsíce (minimální zůstatek 2000 USD), čestné prohlášení o ochotě dodržovat všechny platné zdravotní protokoly v Indonésii a cestovní pojištění.
Toto vízum je platné 60 dní a dá se 2x prodloužit na 180 dní. Cena za toto vízum činí 105 USD.
Pomůžete mi najít levné a ideální letenky?
S letenkami našim dobrovolníkům rádi pomohou kolegové z CK Go2 (letenky@ckgo2.cz), případně doporučujeme hledat letenky na Pelikan.cz, Letuska.cz a podobně. Budete si muset sehnat letenku na Bali či do Jakarty a následně na Lombok (zde např. přes společnost Garuda), některé lety také létají přímo na Lombok. Obecně doporučujeme hledat odlety také z blízkých letišť (Vídeň, Frankfurt).
Doporučujete naučit se základy místního jazyka před příjezdem?
Hodí se umět základní fráze – pozdravit, napočítat do deseti, představit se, říct si o nepálivé jídlo. Doporučujeme prozkoumat náš Instagram, kam pravidelně přispíváme základní fráze a slovíčka k dorozumění se v Indonésii. Před odjezdem od nás také dostanete slovníček základních frází.
Znalost jazyka však nutná není a uvidíte, že v kurzu se vás to děti samy budou snažit naučit. Budete komunikovat primárně v angličtině – ať s místními učiteli nebo s dětmi. I ve městě se domluvíte anglicky nebo takzvaně rukama, nohama. Není potřeba žádná rozsáhlá znalost indonéštiny.
Doporučili byste nějaká očkování, která by byla vhodná pro pobyt?
Doporučujeme navštívit nejbližší očkovací centrum. Nutností je samozřejmě očkování proti žloutence typu A a B, břišnímu tyfu, doporučuje se také očkování proti vzteklině a obecně při cestování letadlem pak proti meningokokové meningitidě. Více informací se můžete dočíst také zde, poraďte se však s odborníkem.
Počítejte s tím, že očkování budou tvořit značnou finanční položku a neřešte je na poslední chvíli, mnohdy je třeba nechat si časový rozestup mezi jednotlivými dávkami či vakcínami. Je možné, že vám některá očkování proplatí zdravotní pojišťovna, potažmo je můžete zkusit zahrnout do nákladů na cestu při proplácení od VŠ.
Kolik doporučujete vzít si s sebou peněz v hotovosti?
Ideálně si vezměte 500 dolarů, je lepší mít peníze na kartě a posléze vybírat IDR (ideálně pak po menších částkách kvůli bezpečnosti).
Budeme mít čas i na cestování?
Jistě, o víkendech či po dohodě s učiteli.
Byla by možnost cestovat po okolí i třeba až na Bali?
Ano, samozřejmě. Na Lomboku je spousta zajímavých míst (vodopády, Mt Rinjani, pobřeží, místní vesnice a městečka, okolí Kuty), nicméně pokud se chcete vypravit za jeho hranice, doporučujeme například vyrazit na ostrůvky Gili Trawangan, Gili Meno a Gili Air, které se nachází na severozápadu ostrova.
Jednoduše se také dostanete na Bali, kde je možné půjčit si skútr a dojet například na rýžové plantáže Tegalalang, zajít si na ochutnávku kávy (včetně cibetkové), vyrazit do různých chrámů a městeček. Ceny ubytování jsou oproti Evropě nízké, doporučujeme shánět třeba přes Booking, jídlo se dá také najít za podobné ceny jako na Lomboku, najdete zde ale také evropštější varianty.
Jaké jsou možnosti výletů?
Něco jsme zmínili v odpovědi výše, rozhodně se však také ptejte místních a vedoucích kurzů, kteří vám také rádi zorganizují různé výlety. Mimo výše zmíněné doporučujeme navštívit různé rybářské vesnice či Pink Beach, která je turistickou atrakcí na východním pobřeží Lomboku.
ŽIVOT V INDONÉSII
Jak se řeší praní prádla? Jsou tam prádelny?
Fungují zde místní prádelny, téměř nic nestojí, vypráno je většinou do druhého dne a ještě budete mít vše pečlivě vyžehlené a složené.
Dá se na Lomboku surfovat?
Ano, Lombok je jedním ze surfařských rájů, a tedy i pro učení se surfování jsou zde příznivé podmínky. Začátečníkům doporučujeme vypravit se na pláž Selong Belanak a Gerupuk. Místňáci se tu o vás poperou. Je dobré najít si nějakého instruktora, pokud uvidí pokroky, vezme vás s sebou i na otevřené moře. Stejně tak pokud budete například zaseklí ve vlnách, pomůže vám a pohlídá si vás. Vzhledem k cenám záleží, na koho narazíte, aktuálně se lekce surfu s instruktorem pohybují okolo 250 000 IDR (350 000 s dopravou z Kuty). Doporučujeme vyhledávat spíše místní instruktory, u nichž můžete získat lepší cenu v porovnáním s velkými západními kurzy poskytující surfové a jógové kempy.
Na sledování pokročilejších surfařů doporučujeme vyrazit například na Pantai Seger, to je však vysoce nebezpečné místo na surfování, takže doporučujeme jen se kochat.
Z dalších aktivit se nabízí třeba jóga. V Kutě je několik jóga center, kam se můžete vydat a posílit své tělo i mysl (a že to občas nejspíš bude potřeba).
Z dalších sportů můžete vyzkoušet třeba potápění (ideálně pak okolo Gili či na Pink Beach, kde můžete vidět korály a například populárního klauna očkatého alias Nema).
Kolik bývá stupňů v září a říjnu?
Přes celý rok je víceméně podobné teplo, v létě je spíše sucho, v listopadu-březnu je období dešťů.
Jak přistupují místní obyvatelé k cizincům?
Místní obyvatelé jsou velice vstřícní, milí a pohostinní. Je však třeba ctít pravidla a respektovat místní kulturu. Buďte otevření, přátelští, ale dejte si pozor na místní kluky, kteří jsou známí tím, že se snaží balit cizinky.
Mimo turistická místa je nutné chodit oblečen se zahalenými rameny (ideálně i lokty) a koleny, nedoporučujeme nosit šortky a tílka. Toto je pak zvláště třeba respektovat ve výukových hodinách. Hlavu si samozřejmě zahalovat nemusíte. Věřte, že tento, pro nás možná nepodstatný a nepochopitelný detail, místní ocení. V některých velmi turistických místech vám možná nabídnou sarong pro zahalení holých kolenou atp.
Je to bezpečné místo, např. co se týče krádeží? Na co si dávat pozor?
Místo je to bezpečné, neznamená to však podlehnout dojmu, že je vše v pořádku a všem se dá bezmezně věřit. Je nutné vše zamykat, neukazovat peníze, hlavně v noci si dát pozor například u nějakých divočejších party atd. Nedoporučuje se u sebe obecně nosit větší obnos peněz, vybírat pouze v bankách s ostrahou (což samozřejmě na Lomboku nemusí být možné), měnit peníze pouze v bankách či autorizovaných směnárnách. Více se dočtete např. zde.
Jak obvyklá je možnost platit kartou v místních podmínkách?
Platit kartou se na Lomboku dá, avšak poměrně málo. Určitě doporučujeme si vybrat hotovost. Bankomaty najdete na letišti, v hlavním městě i v turistických místech. Možno je také platit pomocí Revolutu, nespoléhejte však na bezkontaktní platby, ty na Lomboku pravděpodobně fungovat nebudou.
Doporučujeme si však zajistit více platebních karet, ideálně pak MasterCard i Visa. Může se stát, že vám některý automat nevydá hotovost na jednu z karet a je dobré mít rezervu. Stejně tak se občas stane, že některé bankomaty nefungují nebo vám nevydají hotovost – i s tím je nutné počítat. Pokud se stane, že vybranou částku od bankomatu nedostanete, doporučujeme reklamovat transakci v bance, neměl by to být problém. Dobré je také zkusit si nejprve vybrat menší částku a poté teprve větší (např. pokud cestujete ve dvojici).
Jako studenti si můžete mnohdy zřídit bankovní účty zdarma, některé z nich nabízí bezplatnou možnost výběru hotovosti v zahraničí.
Zlepší se člověk v anglickém jazyce?
Rozhodně záleží na tom, jaká je vaše vstupní úroveň jazyka. Kuta je mezinárodním městem. Pokud se necítíte v angličtině úplně jistě, rozhodně se posunete dál, jelikož budete nuceni na každodenní bázi komunikovat s lidmi, kteří neznají váš jazyk. Pokud angličtinu ovládáte velmi dobře, pak je možné, že se neposunete. Samozřejmě to ale závisí na tom, s kým se během svého pobytu budete bavit a stýkat. Jelikož je Indonésie cenově dostupnou destinací pro Australany a stejně tak oblíbenou lokalitou pro lidi ze západu, pak si určitě budete moci popovídat také lepší angličtinou.
Co když mi nebudou vůbec rozumět?
Toho bychom se nebáli. Budou vám rozumět, domluvíte se anglicky, rukama, nohama nebo svými základními znalostmi indonéštiny. Ničeho se nebojte, místní jsou na turisty v rámci možností zvyklí, případně pak budete znát své vedoucí kurzů či studenty, ti vám jistě také rádi poradí.
Je možnost bydlet spolu nebo jsou pokoje samostatně?
Ano, je možné bydlet společně. Záleží na tom, kde budete bydlet. Pan Jumirim nabízí dvoulůžkový pokoj nebo bungalow v Pandan Indah přímo v místě konání kurzů. U paní Intan budete bydlet u ní v Tolot-Tolot, rovněž v místě konání kurzů. Tam je také možné bydlet společně.
Je v rámci ubytování poskytnuta i strava? Nebo se stravujeme sami?
U obou je strava součástí pobytu. Jídlo na Lomboku nicméně drahé není a lehce se najíte za malé peníze. Navíc je také moc dobré.
Jaká je zde strava (všeobecně)?
Jídlo je pestré a dobré, podává se velké množství vařené zeleniny, rýže, tofu a tempehu, vajíček, kuřecího, hovězího a ryb, základní složkou je samozřejmě rýže, bez níž Indonésané jídlo nepovažují za jídlo a i McDonaldu v Mataramu najdete menu s rýží. Rýži najdete dokonce v lombocké kávě.
V každém koutě Indonésie najdete podobné, avšak různé pokrmy. Typickými jídly na Lomboku jsou nasi goreng (smažená rýže), nasi campur (vařená rýže s přílohami), urab (salát z dušené zeleniny) nebo gado gado (salát s nejrůznější zeleninou jako vařené brambory, fazolové lusky, kukuřice, sojové klíčky atd.). Zdejší stravu si pravděpodobně zamilujete, je však možné, že se vám rychle omrzí. V takovém případě můžete navštívit nejrůznější trhy a supermarkety, nakoupit si čerstvé ovoce a zeleninu, ovesné vločky a další potraviny.
Jak je dobré řešit volání/SMS, v rámci svého českého paušálu?
Na Lomboku lehce seženete poměrně levné SIM karty (Telkomsel), určitě vám s tím pomohou vedoucí kurzů. Můžete si koupit různé balíčky dat a volání, domlouvat se můžete např. přes WhatsApp. Co je pozitivní, je to, že v Indonésii jsou tyto balíčky velice levné v porovnání s tím, co známe od nás.
Je zde možnost Wi-Fi?
Jak jsme již zmínili výše, doporučujeme si pořídit datový balíček (např. Telkomsel), nicméně wifi může být také zdarma dostupná, zvláště pak v restauracích evropského typu v Kutě. Wi-fi jsou i v kurzech, ale nemusí pořádně fungovat.
Bude na místě nějaký koordinátor / kontaktní osoba?
Koordinátorem a kontaktní osobou na místě pro vás budou vedoucí kurzů (Intan / Jumirim). V případě nějakých závažnějších problémů se poté můžete telefonicky obrátit také na nás (více v sekci kontakty).
Jsou na Lomboku jedovatí hadi nebo pavouci?
Ano, můžou se vyskytnout, je to však ojedinělé.
Jsou na Lomboku komáři?
Ano, samozřejmě. Důležitá součást ochrany jsou dlouhé rukávy i nohavice, světlé oblečení komáry odpuzuje. Dále lze zakoupit velmi účinný místní sprej Soffel, komáři mohou být nepříjemní při soumraku a občas v noci, viz např. zde. Antimalarika zde nejsou potřeba, horečku dengue však chytit můžete, na ni ovšem žádné léky neexistují.
Jaké jsou měsíční výdaje?
Co se nákladů týče, v základu budete měsíčně platit za dvojici 5 000 000 IDR za ubytování a stravu (3 500 000 IDR v případě jednoho člověka) a 1 200 000 IDR za půjčení jednoho skútru. Pokud byste si z nějakého důvodu chtěli vypůjčit druhý skútr, ceny v Kutě se pohybují okolo 100 000 IDR za den, při měsíčním pronájmu pak 80 000 IDR za den (tedy téměř 2 500 000 IDR). Benzin potom vychází na 12 000 IDR za litr, na benzinových pumpách o maličko levněji. Zaplatíte také vyzvednutí a odvoz na letišti, v obou případech je cena stanovena na 500 000 IDR za osobu.
Co se týče jídla, porce jídla (rýže s oblohou – nasi campur) v lokálním warungu se dá sehnat za 15 – 20 000 IDR.
Počítejte s tím, že dále si budete platit výdaje na cestování, surfování a další turistické aktivity. Například lekce surfu s instruktorem aktuálně stojí 250 000 IDR (350 000 s dopravou z Kuty), výlet na Mt. Rinjani zase přes 2 000 000 IDR (nicméně za to opravdu stojí), běžný pokoj v Kutě 150 000 IDR za noc atp.
Jsou tu tedy velice levné položky (jídlo, pití, SIM karta), u něčeho se dostanete na vyšší částky (vstupy, letenky, výlety, potažmo i ubytování – tady záleží na vás, co vám bude pohodlné při cestování). I jídlo se dá samozřejmě sehnat za evropské ceny, když nebudete chtít jíst v klasických restauracích/jídelnách. Záleží tedy na vás, jak se budete chtít zařídit, co budete chtít vyzkoušet atd. O nákladech na Bali se pro srovnání podívejte sem.
Stejně tak doporučujeme, pokud budete spokojeni s ubytováním, péčí a stravou, nebojte se svým vedoucím přispět nějaké finance navíc. Oni po vás nic požadovat nebudou (neměli by), ale je to opravdu slušné, když jste velice spokojení, nebojte se, oni se opravdu nebudou zlobit, ba naopak.
Co by člověk měl mít s sebou?
Myslete na to, že je celoročně sice teplo, ale občas (zejména v zimních měsících červenci a červnu) můžete uvítat lehkou přikrývku či mikinu. V létě (listopad-leden) je zase hodně vlhko kvůli období dešťů, a tak je rozhodně dobré vzít si věci, kterých vám nebude líto, pokud vám zplesniví. Kvůli návštěvám a výuce s sebou mějte dlouhé oblečení zahalující lokty a kolena. Obuv doporučujeme letní, pokud se vydáte na hike na sopku, pak počítejte také s vhodným oblečením.
Pro praktické rady navštivte tento web.
VÝUKA V KURZECH
Pro základní informace o kurzech navštivte informace o našich aktuálních kurzech.
Co bude výuka v kurzech obnášet?
Budete učit základní angličtinu, spíše poté konverzace, není nutné klást velký důraz na gramatiku. Zaměřte se spíše na hry a zábavné aktivity.
Nezapomeňte ale na to, že nejde jen o to děti připravit na angličtinu, ale vůbec je nějak naučit kontaktu s cizincem, možná trochu přiblížit jiné přemýšlení nebo způsoby komunikace. To budete muset vycítit a přizpůsobit dané situaci. Chcete je připravit na komunikaci s turisty. Bylo by dobré, aby se dobrovolníci věnovali environmentálním tématům, třeba že odhazovat plastové odpadky všude není cool, ba naopak to může být škodlivé pro životní prostředí.
Může se do výuky zahrnout i různé pohybové, postřehové, stmelovací i další hry?
No samozřejmě, děti vás budou milovat. Hra a vše s ní spojené je naprostou nutností. Je dobré pořídit si reproduktor a zařazovat do výuky různé pohybové a zpívací aktivity, kdy jen to jde – na našem Instagramu najdete ukázky takových aktivit. Uplatníte je tu rozhodně více než propracované hodiny. Všelijaké hry na slovíčka a komunikaci v angličtině jsou také velmi vhodné.
Co se týče her, je potřeba vzít v potaz, že děti na Lomboku jsou odlišné od těch našich. Hodně pracují společně – mnohdy kluci zvlášť a dívky zvlášť – a tedy hry zaměřené na soutěživost a individualismus nemusí fungovat. Stejně tak myslete na to, že ve skupinách mohou být děti různých věkových kategorií, a to od těch nejmenších.
Děti mají rovněž rády hodiny, v nichž se vaří – pokud vám to podmínky dovolí, můžete vyzkoušet udělat třeba bramboráky.
Můžeme do výuky vložit naše zkušenosti z oborů, nebo by se jednalo pouze o anglický jazyk – neboli mohu s nimi výtvarně tvořit v angličtině apod.?
Určitě to možné je. Vše samozřejmě po dohodě se studenty a místními učiteli.
Můžeme vést výuku společně a učit v tandemu?
Pokud nebudete potřeba v daný čas na odlišných místech (ve skupinách různých žáků), pak určitě ano. Určitě se dohodněte s vedoucím kurzu, záleží také na počtu otevíraných kurzů.
Jak moc je náročná výuka dospělých/dětí?
Výuka je středně náročná až lehčí. Nepočítejte s tím, že to bude jako v ČR. Místní studenti jsou dost neposední a nezaujmete všechny. Možná si od vás někteří neodnesou nic. Můžete se však zaměřit na ty nadanější a vytěžit ze své přítomnosti maximum.
Obecně jsou také zruční v tom učit se věci zpaměti a podle melodie, takže možná vaše pokusy nesednou všem, nic si z toho však nedělejte.
Pomůže nám někdo s přípravou na výuku nebo si všechno budeme dělat sami?
Přípravu na výuku si budete muset připravit sami. Své nápady můžete konzultovat s vedoucím kurzu a vyjít vstříc případným požadavkům.
Dostaneme podklady pro výuku, nebo si je máme přivézt sami?
Metodiku připravenou a zpracovanou nemáme, v podmínkách, v jakých se školy nachází, to ani dost dobře možné není. Je možné, že v nějakém kurzu najdete pár učebnic, nicméně na to nespoléhejte. Připravit a postahovat materiály se dá v klidu i na místě – dle úrovně dětí. Nějaké tipy vám samozřejmě poskytneme. Spousta materiálů se dá stáhnout a použít naprosto zdarma a legálně. Je možné využít nejrůznější zdroje jako Teach This, British Council, Youtube účty a podobně. K dispozici budete mít primárně tabuli, dále pak je možné tisknout, ale je dost pravděpodobné, že to nepůjde přímo v kurzech, takže opět záleží na domluvě s vedoucími kurzu.
Jak jsme již zmínili výše, bylo by dobré zaměřit se na komunikaci s turisty a základní environmentální výuku.
Bude nás někdo při výuce kontrolovat/hlídat?
Ve výuce pravděpodobně budou vedoucí kurzů, později budete pracovat spíše samostatně, je ale možné, že se vám někdo (třeba i nějaký rodinný příslušník či kamarád) kdykoli přidá do hodiny. Občas jsou zvědaví a jen tak sledují, co se děje.
Co všechno obnáší tato práce (s dětmi/dospělými)? Co je budeme učit a jak často?
Učební plány jako takové na Lomboku spíše nehledejte – je možné, že nějaké dostanete, ale neočekávejte to. Určitě se očekává i váš přínos. Pro každý kurz je odlišný přístup a cíl dané skupiny a budete se na něm domlouvat s vedoucím kurzu. Počítejte s tím, že můžete učit různé věkové kategorie, odlišné úrovně angličtiny atp., při plánování nebuďte příliš ambiciózní, budete opravdu pravděpodobně učit především naprosté základy. Rozvrh bude domluven s vedoucími kurzů.
Jací jsou studenti/ děti? Chtějí se učit? Jsou hodné?
Více se dozvíte v odpovědích výše i na našem webu, nicméně opravdu hodně záleží na přístupu jednotlivých studentů. Přístup učení je odlišný od našeho, jsou zvyklí memorovat si a mnohdy z nich nedostanete jinou odpověď než tu naučenou.
Jaký je level AJ studentů?
Opět, i toto velice záleží na konkrétních případech. Někdo má znalosti nulové, někdo se naopak lehce domluví. Někdo umí naučené fráze, ale když se ho zeptáte na cokoli jiného, nebude vám rozumět.
Máte něco českého, co vám můžeme přivézt a moc vám to chybí a udělá radost?
Je rozhodně dobré přivézt suvenýry či dárečky pro místní, pro žáky nějaké motivační dárky. Všimli jsme si, že na Lomboku například neznali voskovky, ocenili také různé bonbóny (pokud nechcete, aby se poté všude válely odpadky, určitě je lepší zvolit nějaké nebalené alternativy) apod. Nedoporučujeme vozit alkohol, jedná se o muslimskou zemi.
Pokud budete spokojeni s ubytováním, péčí a stravou, nebojte se svým vedoucím přispět nějaké finance navíc. Oni po vás nic požadovat nebudou (neměli by), ale je to opravdu slušné, když jste velice spokojení, nebojte se, oni se opravdu nebudou zlobit, ba naopak.